بلاگ

کاخ جهانگیر آگرا هند

اطلاعات و راهنمای کامل درباره کاخ جهانگیر آگرا هند

کاخ جهانگیر آگرا هند  Jahangir Palace

یکی از محبوب ترین و شناخته شده ترین سازه های موجود در شهر آگرا کشور هند کاخ جهانگیر می باشد که مورد علاقه و طرفداری مردم این شهر، توریست ها و گردشگران قرار گرفته است. ویزای ارزان هند
بر اساس گفته پیشنیان این کاخ به دستور امپراطور اکبر و برای پسرش جاهنگیر ساخته شده است.
برای ساخت کاخ از ترکیب سبک معماری هندی و آسیای مرکزی الهام گرفته شده است و قابل ذکر است اثر نقاشی فضای داخلی این بنا که قطعه ای نادر از نقاشی زینتی هندی می باشد بر محبوبیت آن نزد بازدید کنندگان افزوده است.
کاخ جهانگیر مکانی عالی با طراحی معماری آسیای مرکزی و کنوانسیون هندوها است که آنرا در میان سازه های از این شکل متمایز گردانده است.
جهانگیر پس از درگذشت پدرش اکبر به حاکم تبدیل شد و این قلعه محل زندگی خود او بود و راهروهای خصوصی متعددی در آن برای عبور و مرور وجود داشته است.
ابعاد ساختمان 63 متر شمالی-جنوبی و حدود 78 متر شرقی-غربی است.
ورودی اصلی آن در سمت غرب مجموعه واقع شده است.
حیاط مرکزی در پلان مربع و تقریباً 22 متر در هر ضلع است. حیاط دوم به سمت شرق در امتداد دیوار قلعه و رو به رودخانه قرار دارد.
اتاق ها به صورت نوارهای متوالی در اطراف حیاط ساخته شده اند که بسیار محوطه کاخ را زیباتر گردانده اند.
دروازه ورودی غربی به تالار مربعی به طول 6 متر منتهی می شود که هندسه مربع آن از طریق آویزهای منقطع شده با قیچی های چوبی به سقف طاقدار تبدیل می شود.
از این تالار، یک ورودی وجود دارد که از طریق راهرویی باریک به حیاط اصلی کاخ منتهی می شود.
برخی از مردم بر این باور هستند که این کاخ برای زنان متعلق به این خاندان سلطنتی، عمدتاً همسر راجپوت اکبر ساخته شده است.
این افسانه نام دیگری به این بنای تاریخی داد و اکنون به عنوان کاخ رانی محل یا ملکه نیز معروف است.
این کاخ مهم‌ ترین بنای تاریخی است که در دوران شکوفایی امپراتور اکبر ساخته شده است و باید از آن بازدید کرد زیرا سبک زندگی و فرهنگ مغول را به درستی توصیف می‌کند.
برای بازدید از این کاخ می توانید از 8 صبح الی 6 بعد از ظهر به محل واقع شدن آن بروید.
کاخ تنها 11 کیلومتر از ایستگاه راه آهن آگرا کانتونمنت فاصله دارد و می توانید از آنجا با تاکسی یا اتوبوس به کاخ دسترسی داشته باشید و یا با رزرو تورهای یک روزه به راحتی و بدون دردسر از درب هتل خود به این محل رفته بازدید خود را انجام دهید و مجدد به همراه تور خود به هتل باز گردید.
هر ساله مسافران و توریست های بسیاری که به شهر آگرا در کشور هند سفر می کنند از این بنای تاریخی نیز بازدید می کنند و نهایت لذت را از بازه زمانی که در آنجا حضور دارند می برند و برای ثبت خاطرات خود همچنین با گرفتن عکس های یادگاری این کار را به انجام میرسانند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا