بلاگ

قصر پانچ محل هند

اطلاعات و راهنمای کامل درباره قصر پانچ محل هند

قصر پانچ محل هند Panch Mahal

پانچ محل قصری در فاتح پور سیکری، اوتار پرادش، هند است که به معنای کاخ پنج طبقه بوده و توسط شاه اکبر و به یاد قدیس بزرگ صوفی سلیم چیستی ساخته شده است. قیمت ویزا هند
این سازه نزدیک به محله زنانا فلامیراپر است و عده از مردم بر این باور هستند که در زمان های گذشته برای تفریح و لذت بردن از آن استفاده می گردیده است.
این یکی از مهمترین بناهای فاتح پور سیکری است و بعنوان یک ساختار فوق العاده ای است که از عناصر طراحی یک معبد بودایی برای ساخت آن بهره گرفته شده است.
این کاخ که بر روی تمی باز ساخته شده است، هر طبقه از طبقه پایین کوچکتر است و هر طبقه بر روی ستون های نا متقارن قرار دارد.
ستونی، متشکل از چهار طبقه با اندازه در حال کاهش که به طور نامتقارن در طبقه همکف چیده شده اند که شامل 84 ستون اجزای آنرا تشکیل می دهند.
این ستون ‌ها که در ابتدا جلالی (پرده‌هایی) بین خود داشتند، کل سازه را نگه می ‌دارند.
زمانی این پرده‌ ها برای ملکه‌ ها و پرنسس ‌ها در تراس ‌های بالایی که از نسیم خنک لذت می ‌بردند و مناظر باشکوهی از استحکامات سیکری و شهر لانه ‌گزیده در پای خط الراس را تماشا می‌ کردند مورد استفاده قرار می گرفته است.
به طور کلی می توان گفت که طبقه همکف دارای 84 ستون، طبقه اول دارای 56 ستون و طبقه دوم و سوم به ترتیب دارای 20 و 12 ستون می باشند.
طبقه آخر شامل یک گنبد منفرد با نقوش گل در بالا است.
در مجموع 176 ستون وجود دارد و هر یک از ستون‌هایی با طرح‌های منحصربه‌فرد حکاکی شده‌ اند که همین امر باعث محبوبیت بیشتر این سازه و معماری اش می باشد.
با ورود به این بنای تاریخی و با شکوه ، شگفتی ‌های چسشم نواز معماری هندی – اسلامی را نیز می توانید ببینید.
کل مجموعه بسیار بزرگ است، بنابراین برای پوشش تمام نقاط دیدنی پانچ محل بازدیدکنندگان نزدیک به نیمی از روز را نیاز خواهند داشت.
برای بازدید از این مکان تاریخی و قدیمی می توانید بوسیله اتبوس، تاکسی و ریکشاهای برقی و در بین ساعات 9 صبح الی 6 بهد از ظهر به انجا رفته و بازدید خود را به انجام رسانده و برای ثبت خاطرات عکس های یادگاری زیبایی را نیز بگیرید.
هزینه ورودی برای این بنا تاریخی به ازای هر فرد هندی 20 روپیه و هر فرد توریست و گردشگر 260 روپیه می باشد و به این نکته نیز می توان اشاره نمود که ورودی کودکان زیر پانزده سال چه هندی و چه توریست و گردشگر به این مجموعه به صورت رایگان انجام میگیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا