بلاگ

معبد شری لاکسمی نارایان (بیرلا ماندیر) هند

اطلاعات و راهنمای کامل درباره معبد شری لاکسمی نارایان (بیرلا ماندیر) هند

معبد شری لاکسمی نارایان (بیرلا ماندیر) هند Shri Laxmi Narayan Temple (Birla Mandir)

درباره معبد شری لاکسمی نارایان (بیرلا ماندیر) هند

لاکسمینارایان ماندیر که به نام بیرلا ماندیر نیز شناخته می شود، یک معبد هندو است که تا حد زیادی به لاکسمینارایان در دهلی، هند اختصاص یافته است. ویزا هند
این معبد که توسط مهاتما گاندی افتتاح شد، توسط جوگال کیشور بیرلا از سال 1933 و 1939 ساخته شده است.
این اولین معبد بزرگ هندو بود که در دهلی و در وسعتی 3 هکتاری با زیارتگاه ‌ها، فواره‌ ها، و باغ بزرگ با مجسمه ‌های هندو و ناسیونالیستی آراسته شده است.
این معبد یکی از جاذبه های مهم دهلی است و هرساله بازدید کنندگان بسیاری اعم از مردم ساکن در هند و مخصوصا دهلی، توریست ها و گردشگران از سرتاسر دنیا را به خود جلب می کند.
ساخت معبد اختصاص داده شده به لاکسمی نارایانا در سال 1933 آغاز شد که توسط صنعتگر و بشردوست، بالدیو داس بیرلا و پسرش جوگال کیشور بیرلا از خانواده بیرلا ساخته شد، بنابراین، این معبد به معبد بیرلا نیز معروف است.
سنگ بنای معبد توسط جات ماهاراج اودایبهانو سینگ گذاشته شد.
این نکته نیز قابل ذکر است که معبد تحت هدایت پاندیت ویشوانات شاستری ساخته شد.
این اولین معبد از سری معابدی است که توسط بیرلاس ها در بسیاری از شهرهای هند ساخته شده است که اغلب معبد بیرلا نیز نامیده می شود.
این معبد در سه طبقه به سبک معماری معبد شمالی یا ناگارا ساخته شده است.
کل معبد با کنده کاری هایی تزئین شده استکه بسیار زیبا و چشم نواز می باشند و صحنه هایی از چرخه جهان کنونی به رنگ های طلایی و قرمز را به تصویر می کشند.
بیش از صد صنعتگر ماهر از بنارس، به سرپرستی آچاریا ویشوانات شاستری، نمادهای معبد را تراشیده و به زیبایی هر چه تمام تر آن را ساخته اند.
مرتفع ‌ترین شیخاره معبد بالای مقبره مقدس قرار گرفته شده است و قابل ذکر است که حدود 49 متر ارتفاع را به خود اختصاص داده است.
معبد رو به شرق است و بر روی یک ازاره بلند قرار دارد.
حرم با نقاشی های دیواری که زندگی و کار شاستری را به تصویر می کشد، مزین شده است.
نمادهای معبد از سنگ مرمر است که از جیپور آورده شده است و قابل ذکر است که در ساخت محوطه معبد از سنگ کوتا از ماکارانا، آگرا، کوتا و جایسالمر استفاده شده است که نمایی منحصر به فرد و خاصی را به این معبد بخشیده است.
مناظر مصنوعی و آبشارهای تزیینی نیز در اطراف این معبد وجود دارند و ساخته شده اند که بر زیبایی و منحصر به فرد بودن این مجموعه در حد بسیار بالایی افزوده اند.
معبد اصلی مجسمه های نارایان و لاکشمی را در خود جای داده است.
زیارتگاه های کوچک دیگری نیز وجود دارد که به شیوا، گانشا و هانومان اختصاص یافته است.
همچنین یک زیارتگاه اختصاص داده شده به بودا نیز در این مجموعه برای بازدید وجود دارند.
این معبد در ماندیر مارگ واقع در غرب کاخ کونات در دهلی واقع شده است.
این معبد با اتوبوس های محلی، تاکسی و ریکشا به راحتی از شهر قابل دسترسی است و این نکته نیز قابل ذکر است که نزدیکترین ایستگاه مترو دهلی، ایستگاه مترو آی کی آشرام مارگ می باشد که قابل ذکر است در 2 کیلومتری آن قرار دارد.
ساعت بازدید از این مجموعه بسیار زیبا از 10 صبح الی 7 شب می باشد که با پرداخت 170 روپیه برای بزرگسالان جهت تماشای نمایشگاه و همچنین 80 روپیه برای تماشای آبنما این قسمت ها را ببینید اما نکته مهمی که قابل ذکر است این موضوع می باشد که بازدید از معبد اصلی بدون هزینه و به صورت رایگان می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا