بلاگ

قصر هاوا محل جیپور هند

اطلاعات و راهنمای کامل درباره قصر هاوا محل جیپور هند

قصر هاوا محل جیپور هند Hawa Mahal

هاوا محل قصری ساخته شده در شهر جیپور هند است.
این بنا که از ماسه سنگ قرمز و صورتی ساخته شده است که دارای منظره و چشم اندزی بسیار زیبا می باشد که همه را مجذوب خود می گرداند. ویزای هند 
این سازه در سال 1799 میلادی توسط مهاراجا ساوای پراتاپ سینگ که نوه مهاراجا ساوای جای سینگ، بنیانگذار شهر جیپور، هند بوده است در همین شهر ساخته شده است.
نمای بیرونی این بنای قدیمی و تاریخی پنج طبقه می باشد که قابل ذکر است که شبیه لانه زنبوری با 953 پنجره کوچک به نام جاروخاس است که با مشبک های پیچیده تزئین شده است که زیبایی چشم نوازی به آن بخشیده است.
این نکته مهم در رابطه با ساختار این بنا این موضوع است که، هدف اصلی طراحی مشبک این بود که به خانم های سلطنتی اجازه دهد تا زندگی روزمره و جشن هایی را که در خیابان پایین برگزار می شود بدون دیده شدن تماشا کنند، زیرا آنها باید از قوانین سخت “پوردا” پیروی می کردند، که آنها را از ظاهر شدن در انظار عمومی بدون پوشش صورت منع می کرد.
این ویژگی معماری همچنین اجازه می دهد تا هوای خنکی نیز از این پنجره های به داخل قصر برود.
این مجموعه بعد از اولین باری که ساخته شده است چندین بار مورد بازسازی قرار گرفته شده که اخرین بار در سال 2006 میلادی این بازسازی با هزینه ای در حدود 4.5 میلیون روپیه هند انجام شده است.
صفحات حکاکی شده با سنگ، قاب های کوچک و سقف های قوسی از ویژگی های این نقطه گردشگری محبوب است که هر ساله میزبان تعداد بسیار بالایی از مردم بومی ساکن جیپور، توریست ها و گردشگران می باشد.
معماری این ساختمان با شکوه به شکلی است که تنها از سه طبقه آن در زمانی که در آن ساکن بودند تنها می شود استفاده کرد و دو طبقه ی بالایی آن بواسطه سقف کوتاهی که داشته است بلا استفاده بوده است و به صورت تزیینی ساخته شده بوده اند و اگر کسی به این دو طبقات می خواسته برود باید تمام مدت به صورت خمیده شده راه می رفته و همین امر باعث شده تا در طی سالیان بسیاری که از ساخت این مجموعه گذشته افرادی بسیار بسیار کمی به این دو طبقه رفته باشند.
بازدید کنندگان این قصر زیبا و با شکوه می توانند همه روزه از ساعت 9 صبح الی 5 بعد از ظهربرای دیدن به محل احداث و ساخته شدن این قصر بروند و از آنجا دیدن کنند.
این موضوع نیز قابل ذکر است که ورودی به ازای هر نفر 50 روپیه هندوستان برای بومیان این شهر و شهر های دیگر هند و برای بازدید کنندگان خارجی 200 روپیه هند می باشد.
برای بازدید از این بنا در حدود یک الی دو ساعت برای دیدن تمامی نقاط آن زمان لازم می باشد.
کاخ هوا محل در جنوب شهر جیپور و در تقاطع جاده اصلی بادی چاوپاد در میدان بیگ فور قرار گرفته است و به وسیله تاکسی و ماشین های شخصی و یا ثبت نام در تورهای گشت شهری به راحتی قابل دسترس می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا