بلاگ

تاج محل هند

اطلاعات و راهنمای کامل درباره تاج محل هند

تاج محل Taj Mahal

درباره تاج محل

تاج محل مقبره مرمری واقع شده در ساحل راست رودخانه یامونا در شهر آگرا هند می باشد. ویزای هند
این بنای تاریخی دارای اعتبار جهانی می باشد و بعنوان نمادی مشهور در کشور هند در جهان شناخته شده می باشد و معماری چشم نواز و زیبا را دارا می باشد.
این بنا در سال 1632 توسط و به دستور امپراتور مغول شاه جهان برای نگهداری مقبره همسر مورد علاقه خود، ممتاز محل ساخته شده است.
بعد از اتمام ساخت این بنا مقبره همسر شاه در آنجا دفن شد و بعد از گذر چندین سال و بعد از مرگ شاه مقبره وی نیز در این محل قرار داده شد.
این مقبره مرکز مجموعه ای به مساحت 17 هکتار است که شامل یک مسجد و یک مهمانخانه است و در باغ های رسمی قرار دارد که از سه طرف با دیواری بلندی محصور شده است.
ساخت مقبره اساسا” در سال 1643 میلادی به پایان رسید، اما کار بر روی سایر مراحل پروژه برای 10 سال دیگر ادامه یافت.
اعتقاد بر این است که مجموعه تاج محل به طور کامل در سال 1653 میلادی با هزینه ای که در آن زمان حدود 32 میلیون روپیه تخمین زده می شود تکمیل شده است.
پروژه ساخت و ساز حدود بیست هزار صنعتگر را تحت هدایت هیئت معماران به رهبری معمار دربار انتخاب شده امپراتور، استاد احمد لاهوری، استخدام کرد.
انواع مختلفی از نمادگرایی در تاج محل برای بازتاب زیبایی طبیعی به کار گرفته شده است و بسیار خاص و چشم نواز می باشد.
تاج محل در سال 1983 میلادی به عنوان جواهر هنر مسلمانان در هند و یکی از شاهکارهای جهانی تحسین شده میراث جهانی در لیست میراث جهانی ثبت شده و به جهان معرفی گردیده است.
بسیاری آن را بهترین نمونه از معماری مغول و نمادی از تاریخ غنی هند می دانند.
تاج محل سنت‌های طراحی معماری هندو اسلامی و معماری قبلی مغول را در بر می ‌گیرد و گسترش نیز می‌ دهد.
الهامات خاص از بناهای موفق تیموری و مغول از جمله گور امیر (آرامگاه تیمور، اجداد سلسله مغول، در سمرقند)، آرامگاه همایون که الهام‌ بخش باغ‌ های چهارباغ و طرح هشت بهشت ​​بوده را دارای می باشد.
این مقبره کانون مرکزی کل مجموعه تاج محل است. این سازه بزرگ و سفید مرمری است که شامل یک ساختمان متقارن با یک ایوان است که بالای آن یک گنبد بزرگ و انتهایی قرار دارد.
ساختار پایه یک مکعب بزرگ چند محفظه ای با گوشه هایی می باشد که ساختار هشت وجهی نابرابر را تشکیل می دهد که تقریبا” 55 متر در هر یک از چهار ضلع بلند را دارا می باشد.
هر ضلع ایوان با یک طاق نما یا پیشتاق بزرگ با دو بالکن قوسی به شکل مشابه که در دو طرف روی هم قرار گرفته اند، قاب شده است.
اتاق اصلی تابوت‌ های نمادین ممتاز محل و شاه جهان را در خود جای داده است و این نکته نیز قابل ذکر است که قبرهای واقعی در سطحی پایین تر قرار گرفته اند تا آسیبی به آنها وارد نشود.
تاج محل سالانه بیش از 6 میلیون بازدید کننده را سالانه از سرتاسر دنیا به خود جلب می کند که این آماری بسیار بالا و عالی برای بازدید از امکان تاریخی محسوب می شود.
این موضوع قابل ذکر است که، در سال 2007میلادی تاج محل برنده ابتکار هفت عجایب جدید جهان را به خود اختصاص داده است.
یکی از جالب ترین موضوعاتی که می توان بدان اشاره نمود این نکته است که، سنگ مرمر سفید و ‏صیقلی باعث می‌شود تاج محل در طول روز تغییر رنگ دهد به عنوان مثال صبح زود یک رنگ صورتی ‏کمرنگی دارد که بسیار زیبا می باشد و همچنین در ادامه روز سفید است و در شب به رنگ طلایی تبدیل می ‌شود که بسیار دیدنی و چشم نواز می باشد و با گرفتن عکس های یادگاری بسیار خاص و زیبا می توانید این خاطرات را نیز به ثبت برسانید.
به تمامی توریست ها و گردشگرانی که در سفرشان به کشور هند اقامت در شهر آگرا را انتخاب می کنند پیشنهاد می شود حتما از این بنای تاریخی که دارای قصه ای عاشقانه نیز می باشد دیدن نمایند.
در تمامی بازه های زمانی از سال می توانید با سفر به شهر آگرا ار این بنای تاریخی زیبا دیدن نمایید اما اگر مایل باشید در بازه های زمانی به آنجا بروید که بتوانید نهایت لذت را نیز ببرید پیشنهاد می کنیم اواسط مهرماه تا اواسط فروردین ماه ( ماه های اکتبر الی مارس) را برای سفر خود انتخاب نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا