بلاگ

باغ مهتاب آگرا هند

اطلاعات و راهنمای کامل درباره باغ مهتاب آگرا هند

باغ مهتاب آگرا هند Mehtab Bagh

باغ مهتاب یک مجموعه چارباغ ساخته شده در شهر آگرا کشور هند می باشد که دارای طبیعتی سرسبز و بسیار چشم نواز و زیبایی می باشد. ویزا ارزان هند
این مجموعه آخرین باغ از یازده باغ ساخته شده توسط مغول در امتداد یامونا در مقابل تاج محل و قلعه آگرا بوده است.
این باغ توسط امپراتور بابر ساخته شده است.
راهروهای گچی سفید، آلاچیق های زیبا، حوض ها و فواره ها نیز به عنوان بخشی از باغ با درختان میوه و نرگس به چشم نواز بودن این باغ افزوده اند.
این باغ به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از مجموعه تاج محل در الگوی تراس کنار رودخانه طراحی شده است.
این مجموعه بعنوان یکی از آخرین باغ های ساخته شده در کشور هند و شهر آگرا محسوب می شود که متعلق به زمان مغول می باشد.
این موضوع نیز همچنین قابل ذکر است که باغ مهتاب درست در شمال تاج محل واقع شده است و در طرف مقابل به قلعه آگرا و رودخانه یامونا مشرف می باشد.
محوطه باغ با ماسه سنگ قرمز، آجر و گچ آهک ساخته شده است.
دو عنصر اصلی باغ شامل برج هشت ضلعی گنبدی ساخته شده از ماسه سنگ قرمز در داخل باغ و حوض بزرگ هشت ضلعی واقع در ضلع جنوبی است. زیبایی این برکه در این است که انعکاس تاج محل را بر روی آن به نمایش می گذارد.
آبشاری پلکانی در شمال باغ وجود دارد که این برکه را پر می کند و باعث آبیاری مجموعه و به وجود آمدن منبع آن می گردد.
این باغ پر زرق و برق و زیبا دارای چهار برج ماسه سنگی است که هر کدام یکی در گوشه و کنار با یک مخزن هشت ضلعی بزرگ درست در مرکز قرار گرفته شده اند.
این باغ همچنین دارای دو بنای مخروبه است که گمان می‌ رود آلاچیق‌ های باغی باشند که در گذر زمان از بین رفته شده اند.
یکی دیگر از بناهای قابل توجه در باغ، زیارتگاه کوچک دالیت در نزدیکی ورودی است که این باغ را بسیار زیبا گردانده است.
اعتقاد بر این است که شاه جهان مخصوصاً این باغ را برای علایق شخصی خود طراحی کرده است تا بتواند به اینجا بیاید و زیبایی بیکران تاج محل را تحسین کند.
این باغ در حال حاضر با انبوهی از گیاهان گلدار و گیاهان دارویی، درختان میوه بی ‌شمار که به زیبایی پارک می‌افزایند به یک مکان آرام بخش و لذت بخش برای تفریح و سرگرمی تبدیل گردیده است.
این باغ که در فاصله 8 کیلومتری مجموعه تاج محل در قلب شهر واقع شده است برای دسترسی آن می توان به راحتی از طریق ریکشاهای برقی، اتوبوس های دولتی و تاکسی ها به آنجا برسید.
معماری کلی باغ مهتاب با وجود نهالستان ‌های بسیاری از گیاهان که به همراه معابد، مجسمه‌ها و غیره به باغ اضافه می‌ شوند، بیشتر شده است.
هرساله بازدید کنندگان بسیاری متشکل از مردم بومی آگرا، توریست ها و گردشگران که برای گذراندن تعطیلات خود به آگرا سفر می کنند از این باغ سرسبز و زیبا با طبیعت فوق العاده چشم نوازش نیز دیدن می کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا